068 444 3 222

Єдиний податок, ЄСВ, граничні обсяги доходу та пільги: що важливо знати кожному підприємцю 1-3 групи у 2021 році?

title

Нагадаємо, що у 2021 році збільшено розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, а саме: з 1 січня – 6000 грн, з 1 грудня – 6500 грн.

В цьому році збільшено і прожитковий мінімум для працездатних осіб, що складає: з 1 січня 2021 року – 2270 грн, з 1 липня – 2379 грн, з 1 грудня – 2481 грн.

Збільшення розміру мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб зумовило одночасні зміни розміру ставки єдиного податку для ФОП 1-2 груп, а також вплинуло на річний обсяг доходу єдинників 1-3 груп.

Нижче розглянемо основні умови перебування на 1,2 та 3 групі єдиного податку у 2021 році та дослідимо, які податки і збори прийдеться сплачувати ФОПу на спрощеній системі оподаткування.


1 група 

Хто може належати: фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Кількість найманих працівників: 0

Максимальний ліміт доходу у 2021 році: 1 002 000 грн

 ФОП 1 групи сплачує в цьому році:

 • Єдиний податок — до 10% прожиткового мінімуму, що у 2021 році складає 227 грн (фіксовану ставку встановлює орган місцевого самоврядування)
 • ЄСВ — з 1 січня — 1320 грн; з 1 грудня — 1430 грн


Податкові канікули для ФОПів 1 групи:
 
в період грудня 2020 року — травня 2021 року ФОП 1 групи звільняються від сплати єдиного податку та ЄСВ (крім випадків порушення умов застосування I групи платників єдиного податку).


група 

Хто може належати: фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

 • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
 • обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Кількість найманих працівників: 0-10

Максимальний ліміт доходу у 2021 році: 5 004 000 грн

ФОП 2 групи сплачує в цьому році:

 • Єдиний податок — до  20% розміру мінімальної заробітної плати, що у 2021 році складає 1200 грн (фіксовану ставку встановлює орган місцевого самоврядування)
 • ЄСВ — з 1 січня — 1320 грн; з 1 грудня — 1430 грн

Не можуть бути платниками єдиного податку 2 групи, а належать виключно до 3 групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи такі особи:

 • ФОПи, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005)
 • ФОПи, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

група 

Хто може належати: фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Кількість найманих працівників: не обмежена

Максимальний ліміт доходу у 2021 році: 7 002 000 грн

ФОП 3 групи сплачує в цьому році:

 • Єдиний податок — 3 % доходу, якщо ФОП є платником ПДВ, або  5% доходу, якщо ФОП не є платником ПДВ
 • ЄСВ — з 1 січня — 1320 грн; з 1 грудня — 1430 грн


Хто з ФОПів-єдинників звільнений від сплати ЄСВ за себе? 

Звільняються від сплати за себе єдиного внеску та можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування ФОПи, якщо вони:

 1. отримують пенсію за віком або за вислугу років
 2. є особами з інвалідністю
 3. досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Якщо фізична особа-підприємець є одночасно і найманим працівником та має основне місце роботи, то такий ФОП звільняється від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за такого ФОПа у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.


Хто не може бути платником єдиного податку першої — третьої груп?

 1. суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці), які здійснюють:
 • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора)
 • обмін іноземної валюти
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин)
 • видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння)
 • видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення
 • діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом IIIцього Кодексу
 • діяльність з управління підприємствами
 • діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв’язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж
 • діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату
 • діяльність з організації, проведення гастрольних заходів
 1. фізичні особи — підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту
 2. фізичні особи — підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 квадратних метрів
 3. страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів
 4. суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків
 5. представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку
 6. фізичні та юридичні особи – нерезиденти
 7. платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

В яких випадках ставка єдиного податку для першої-третьої групи може бути збільшена?

Визначена ставка єдиного податку для відповідної групи є загальною, однак, існують випадки, коли для ФОПів-єдинників першої-третьої групи застосовується збільшена ставка єдиного податку у розмірі 15%:

 1. до суми перевищення обсягу доходу відповідної групи
 2. до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до 1 або 2 групи
 3. до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж готівкова або безготівкова
 4. до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування
 5. до доходу, отриманого платниками 1 або 2 групи від провадження діяльності, яка не передбачена цими групами.

marka

Контакти

Адреса: вул. Вітовського 29, Львів
Телефон: 068 444 3 222
Пошта: office@advstandard.com.ua