068 444 3 222

Прощення (анулювання) боргу за кредитом

title

Високі проценти, нараховані штрафи, велика сума боргу і втрата джерела доходу не рідко можуть вивести позичальника з рівноваги. І тому, коли банк запропонує погасити лише якусь частину боргу, а іншу — списати (анулювати), позичальник без зайвих роздумів радісно прийме таку пропозицію. Проте, не слід забувати, що безплатним анулювання не буде, адже прощення боргу тягне за собою сплату податків.

За загальним правилом, сума прощеного кредитором (банком) боргу в розумінні Податкового кодексу є доходом, який підлягає включенню платником податку до річного оподатковуваного доходу як отримане додаткове благо. Тому, у зв’язку з анулюванням боргу, позичальник повинен подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій відобразити дохід у вигляді цього додаткового блага та, відповідно, нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб18% та військовий збір 1,5%.

При цьому, звертаємо увагу на такі умови, за яких прощений борг буде додатковим благом:

  • додатковим благом вважається лише основна сума боргу (без пені та штрафів);
  • рішення кредитора про прощення (анулювання) боргу не пов’язане з процедурою банкрутства;
  • борг анулюється до закінчення строку позовної давності;
  • сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.

Тобто, якщо банк вирішив анулювати борг в сумі 100 000 грн (тіло кредиту), то позичальник повинен сплатити з такої суми (за мінусом 25% мінімальної ЗП, що у 2019 році =1043,25 грн) 18% ПДФО та 1,5% військового збору, а разом — 19 296,57 грн.

До речі, якщо анулюється борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), то позичальник має право розстрочити сплату нарахованих податків протягом 3 років, починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов’язання (для цього необхідно подати заяву про розстрочення).

Ця інформація стосується гривневих кредитів. Кредити, надані в іноземній валюті, мають свої особливості, про які розкажемо згодом.

marka

Контакти

Адреса: вул. Вітовського 29, Львів
Телефон: 068 444 3 222
Пошта: office@advstandard.com.ua