068 444 3 222

Подаруй квартиру сину. Лайфхак боржника, який більше не працює

title

Пам’ятаєте класичну схему, яка дозволяє боржнику не повертати борг? Скажімо, позичили комусь певну суму, адже людина начебто платоспроможна і володіє нерухомим майном. Та коли настав строк повертати позику, виявляється, що доходів Ваш позичальник не отримує, а свою квартиру чи земельну ділянку нещодавно подарував родичу.

Так от,  судова практика, що закріпилася і у касаційній інстанції, захищає інтереси кредитора в подібних випадках. Як? Шляхом визнання договору, на підставі якого відчужено нерухоме майно  недійсним, як такого, що направлений на уникнення звернення стягнення на майно боржника.

У постанові від 03.07.2019 у справі №369/11268/16-ц Велика Палата Верховного Суду наголосила, що фіктивний правочин характеризується тим, що сторони вчиняють такий правочин лише для виду, знають заздалегідь, що він не буде виконаний, тому, така протизаконна ціль, як укладення особою договору дарування майна зі своїм родичем з метою приховання цього майна від конфіскації чи звернення стягнення на вказане майно в рахунок погашення боргу, свідчить, що його правова мета є іншою, ніж та, що безпосередньо передбачена правочином (реальне безоплатне передання майна у власність іншій особі), а тому цей правочин є фіктивним і може бути визнаний судом недійсним.

У цій справі Відповідача вироком суду було визнано винуватим у вчиненні злочину та визначено розмір нанесених збитків, після чого судом видано виконавчий лист про стягнення з відповідача боргу в розмірі 580 849,84 грн, на підставі якого відкрите виконавче провадження. За місяць після цього Відповідач, якому належав будинок та земельна ділянка, подарував їх своїм дітям. Проте суд встановив, що Відповідач відчужуючи належні йому на праві власності будинок і земельну ділянку,  своїм синам був обізнаний про наявність вироку суду, тому боржник міг передбачити негативні наслідки для себе у випадку виконання вказаного судового рішення. З`ясувавши, що укладення договорів дарування спрямоване на перехід права власності на нерухоме майно з метою приховання майна від виконання в майбутньому вироку суду про стягнення грошових коштів з Відповідача, суди визнали недійсними оспорювані правочини на підставі статті 234 ЦК України.

marka

Контакти

Адреса: вул. Вітовського 29, Львів
Телефон: 068 444 3 222
Пошта: office@advstandard.com.ua